Who is Aaliyah Love?
| Real Name | Aaliyah Love |
| Nick Name | Aaliyah Love, Molly Star, Princess Molly Star, Tamara, Aliyah, Aliyah Love, Tamara |
| Profession | American Film Actress, Model and Star |
| Date of Birth | June 11, 1981 |
| Birthplace | Chicago, Illinois, United States |
| Age (as of 2026) | 45 Years |
| Hometown | United States |
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Aaliyah Love is an American Film Actress, Model, and Star. The Real Name of Aaliyah Love is Aaliyah Love. Aaliyah Love was born on June 11, 1981 in Chicago, Illinois, United States.
Read This : Aaliyah Hadid Biography, Wiki, Age, Boyfriend, Husband, Net Worth, Career, Image & More 2026
Not much information is available about Aaliyah Love family. Aaliyah Love lives in United States. According to 2026, the age of Aaliyah Love has become 45 years.
Aaliyah Love Education Qualification
| School | Private school in United States |
| College/University | College of United States |
| Education Qualification | Graduation |
Aaliyah Love completed her early studies at a private school in United States. Following that, he enrolled in college in United States. from where he completed his Graduation.
Aaliyah Love Height, Weight, Nationalty, Zoidic Sign, Physical Stats and More
| Height (Approx) | in centimeters – 157 in meters – 1.57 in feet inches – 4.2 |
| Weight (Approx) | in kilograms – 57 in pounds – 125 |
| Body Measurements (Approx) | Chest – 32 in Waist – 28 in Hips – 34 in |
| Zodiac sign | Taurus |
| Nationality | American |
| Religion | Atheist |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Eye Colour | Hazel |
| Hair Colour | Blonde |
Aaliyah Love height is 1.57 meters. And their weight is about 57 kg. His figures are 32-28-34. Their zodiac sign is Taurus. This is an American woman.
Which is related to the Caucasian (Descent) Ethnicity. His eye colour is Hazel and his hair colour is Blonde.
Aaliyah Love Husband Name and Boyfriend Name
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs / Boyfriend | Not Known |
| Children | Not Known |
| Children Name | Not Known |
About Aaliyah Love Career
| First Video Debut | Film Studio ‘Naughty America’ (2008) |
| First Film Debut | Film ‘Naughty America’ (2008) |
Aaliyah Love started his career at the age of just 27 in the year 2008. She shot her first film as an actress in a Film Studio ‘Naughty America’.
In this, his innovation was highly appreciated. After that, he worked with many other film studios. Those studios include big studios like Digital Playground, Tonights Girlfriend, My Friend's Hot Mom, Diary Of A Nanny, I Have A Wife, My Dad's Hot Girlfriend, My Sister's Hot Friend, My Wife's Hot Friend, Naughty Bookworms, Naughty Rich Girls, Housewife 1 On 1, Naughty Office, BangBros Network, 2 Chicks Same Time, Wicked, We Live Together, and etc.
Along with film studios, Aaliyah Love has also innovated in videos with various famous actresses and actor from the film industry. which mainly includes Veronica Avluv, and etc.
Aaliyah Love Income and Net Worth
| Income | N/A |
| NetWorth | $4 Million USD (Approx) |
The net worth of Aaliyah Love is around $4 Million USD.
| N/A | |
| N/A | |
| N/A | |
| Youtube | N/A |
Not much information is available about Aaliyah Love social media Plateform Instagram, Twitter, Facebook and Youtube.
About Aaliyah Love Choice
- He likes white and black in color.
- They like to travel.
- They like to shop.
- This is for selfie lovers.
- They like dogs very much.
- He likes clothes from big brands like Calvin Klein, Louis Vuitton, Tommy Hilfiger, and Levi Strauss.
- He likes gadgets like Smartphone, Digital Camera, and the Smart Watch.
- They like to eat non-vegetarian food.
About Aaliyah Love
- Aaliyah Love is an American Actress.
- Aaliyah Love started her career in 2008 at the age of just 27.
- Aaliyah Love lives in United States.
- According to 2026, the age of Aaliyah Love has become 45 years.
- Aaliyah Love height is 1.57 meters.
- The net worth of Aaliyah Love is around $4 Million USD.
About FAQ
Q. Aaliyah Love Age?
Ans. Aaliyah Love age has become 45 years as of 2026.
Q. Aaliyah Love Height?
Ans. The height of Aaliyah Love is 1.57 meters.
Q. Aaliyah Love Ethnicity/Descent?
Ans. Aaliyah Love belongs to the Caucasian (Descent) Ethnicity.
Q. Aaliyah Love Net Worth?
Ans. The net worth of Aaliyah Love is around $4 Million USD.
Q. Aaliyah Love Boyfriend?
Ans. Not about detail Aaliyah Love boyfriend.
Q. Who is Aaliyah Love husband?
Ans. Aaliyah Love is not married yet.
Q. How did Aaliyah Love became famous?
Ans. Aaliyah Love is an American Actress. That’s why she is very popular.
Conclusion
We expect. All of you visitors must have got complete information about Aaliyah Love. If you guys have any doubts. So you can tell us by commenting. If you guys liked this article. So do share it with your friends.
Note: This information has been collected by doing in-depth research on various websites and social media platforms. If any type of error is found in this information. So tell us by commenting.
Visit Website
