Who is Aaliyah Hadid?
| Real Name | Aaliyah Hadid |
| Nick Name | Ana Maria |
| Profession | American Film Actress, Model and Star |
| Date of Birth | October 19, 1995 |
| Birthplace | Sanford, North Carolina, United States |
| Age (as of 2026) | 31 Years |
| Hometown | United States |
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Aaliyah Hadid is an American Film Actress, Model, and Star. The Real Name of Aaliyah Hadid is Aaliyah Hadid. Aaliyah Hadid was born on October 19, 1995 in Sanford, North Carolina, United States.
Read This : Aaliyah Grey Biography, Wiki, Age, Boyfriend, Husband, Net Worth, Career, Image & More 2026
Not much information is available about Aaliyah Hadid family. Aaliyah Hadid lives in United States. According to 2026, the age of Aaliyah Hadid has become 31 years.
Aaliyah Hadid Education Qualification
| School | Private school in United States |
| College/University | College of United States |
| Education Qualification | Graduation |
Aaliyah Hadid completed her early studies at a private school in United States. Following that, he enrolled in college in United States. from where he completed his Graduation.
Aaliyah Hadid Height, Weight, Nationalty, Zoidic Sign, Physical Stats and More
| Height (Approx) | in centimeters – 168 in meters – 1.68 in feet inches – 5.6 |
| Weight (Approx) | in kilograms – 57 in pounds – 125 |
| Body Measurements (Approx) | Chest – 32 in Waist – 28 in Hips – 34 in |
| Zodiac sign | Taurus |
| Nationality | American |
| Religion | Atheist |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Eye Colour | Blue |
| Hair Colour | Blonde |
Aaliyah Hadid height is 1.68 meters. And their weight is about 57 kg. His figures are 32-28-34. Their zodiac sign is Taurus. This is an American woman.
Which is related to the Caucasian (Descent) Ethnicity. His eye colour is Blue and his hair colour is Blonde.
Aaliyah Hadid Husband Name and Boyfriend Name
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs / Boyfriend | Not Known |
| Children | Not Known |
| Children Name | Not Known |
About Aaliyah Hadid Career
| First Video Debut | Film Studio ‘Reality Kings’ (2016) |
| First Film Debut | Film ‘Reality Kings’ (2016) |
Aaliyah Hadid started his career at the age of just 21 in the year 2016. She shot her first film as an actress in a Film Studio ‘Reality Kings’.
In this, his innovation was highly appreciated. After that, he worked with many other film studios. Those studios include big studios like Reality Kings, BangBros Network, Brazzers Network, Naughty America, HARD X, Monster Curves, Real Wife Stories, Team Skeet, Adult Time, Wicked, Digital Playground, Mofos Network, New Sensation, Devil's Film, She Will Cheat and etc.
Along with film studios, Aaliyah Hadid has also innovated in videos with various famous actresses and actor from the film industry. which mainly includes Cali, Karma Rx, Emma hix,, and etc.
Aaliyah Hadid Income and Net Worth
| Income | N/A |
| NetWorth | $4 Million USD (Approx) |
The net worth of Aaliyah Hadid is around $4 Million USD.
| N/A | |
| N/A | |
| N/A | |
| Youtube | N/A |
Not much information is available about Aaliyah Hadid social media Plateform Instagram, Twitter, Facebook and Youtube.
About Aaliyah Hadid Choice
- He likes white and black in color.
- They like to travel.
- They like to shop.
- This is for selfie lovers.
- They like dogs very much.
- He likes clothes from big brands like Calvin Klein, Louis Vuitton, Tommy Hilfiger, and Levi Strauss.
- He likes gadgets like Smartphone, Digital Camera, and the Smart Watch.
- They like to eat non-vegetarian food.
About Aaliyah Hadid
- Aaliyah Hadid is an American Actress.
- Aaliyah Hadid started her career in 2016 at the age of just 21.
- Aaliyah Hadid lives in United States.
- According to 2026, the age of Aaliyah Hadid has become 31 years.
- Aaliyah Hadid height is 1.68 meters.
- The net worth of Aaliyah Hadid is around $4 Million USD.
About FAQ
Q. Aaliyah Hadid Age?
Ans. Aaliyah Hadid age has become 31 years as of 2026.
Q. Aaliyah Hadid Height?
Ans. The height of Aaliyah Hadid is 1.68 meters.
Q. Aaliyah Hadid Ethnicity/Descent?
Ans. Aaliyah Hadid belongs to the Caucasian (Descent) Ethnicity.
Q. Aaliyah Hadid Net Worth?
Ans. The net worth of Aaliyah Hadid is around $4 Million USD.
Q. Aaliyah Hadid Boyfriend?
Ans. Not about detail Aaliyah Hadid boyfriend.
Q. Who is Aaliyah Hadid husband?
Ans. Aaliyah Hadid is not married yet.
Q. How did Aaliyah Hadid became famous?
Ans. Aaliyah Hadid is an American Actress. That’s why she is very popular.
Conclusion
We expect. All of you visitors must have got complete information about Aaliyah Hadid. If you guys have any doubts. So you can tell us by commenting. If you guys liked this article. So do share it with your friends.
Note: This information has been collected by doing in-depth research on various websites and social media platforms. If any type of error is found in this information. So tell us by commenting.
Visit Website
