Who is Aaliyah Ca Pelle?
| Real Name | Aaliyah Ca Pelle |
| Nick Name | Aaliyah Ca Pelle |
| Profession | American Film Actress, Model and Star |
| Date of Birth | 12 February 1985 |
| Birthplace | Liverpool, England, United Kingdom |
| Age (as of 2026) | 41 Years |
| Hometown | United Kingdom |
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Aaliyah Ca Pelle is an American Film Actress, Model, and Star. The Real Name of Aaliyah Ca Pelle is Aaliyah Ca Pelle. Aaliyah Ca Pelle was born on February 12, 1985 in Liverpool, England, United Kingdom.
Read This : Aaliyah Archer Biography, Wiki, Age, Boyfriend, Husband, Net Worth, Career, Image & More 2026
Not much information is available about Aaliyah Ca Pelle family. Aaliyah Ca Pelle lives in England. According to 2026, the age of Aaliyah Ca Pelle has become 41 years.
Aaliyah Ca Pelle Education Qualification
| School | Private school in United Kingdom |
| College/University | College of United Kingdom |
| Education Qualification | Graduation |
Aaliyah Ca Pelle completed her early studies at a private school in United Kingdom. Following that, he enrolled in college in United Kingdom. from where he completed his Graduation.
Aaliyah Ca Pelle Height, Weight, Nationalty, Zoidic Sign, Physical Stats and More
| Height (Approx) | in centimeters – 165 in meters – 1.65 in feet inches – 5.1 |
| Weight (Approx) | in kilograms – 57 in pounds – 125 |
| Body Measurements (Approx) | Chest – 32 in Waist – 28 in Hips – 34 in |
| Zodiac sign | Taurus |
| Nationality | American |
| Religion | Atheist |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Eye Colour | Blue |
| Hair Colour | Blonde |
Aaliyah Ca Pelle height is 1.68 meters. And their weight is about 57 kg. His figures are 32-28-34. Their zodiac sign is Taurus. This is an American woman.
Which is related to the Caucasian (Descent) Ethnicity. His eye colour is Blue and his hair colour is Blonde.
Read This : Dolly Diore Biography, Wiki, Age, Boyfriend, Husband, Net Worth, Career, Image & More 2026
Aaliyah Ca Pelle Husband Name and Boyfriend Name
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs / Boyfriend | Not Known |
| Children | Not Known |
| Children Name | Not Known |
About Aaliyah Ca Pelle Career
| First Video Debut | Film Studio ‘Digital Playground’ (2009) |
| First Film Debut | Film ‘Digital Playground’ (2009) |
Aaliyah Ca Pelle started his career at the age of just 24 in the year 2009. She shot her first film as an actress in a Film Studio ‘Digital Playground’.
In this, his innovation was highly appreciated. After that, he worked with many other film studios. Those studios include big studios like Fake Hub and etc.
Along with film studios, Aaliyah Ca Pelle has also innovated in videos with various famous actresses and actor from the film industry. which mainly includes Rebecca More, Michelle Thorne, Jasmine James, and etc.
Aaliyah Ca Pelle Income and Net Worth
| Income | N/A |
| NetWorth | $5 Million USD (Approx) |
The net worth of Aaliyah Ca Pelle is around $5 Million USD.
| N/A | |
| N/A | |
| N/A | |
| Youtube | N/A |
Not much information is available about Aaliyah Ca Pelle social media Plateform Instagram, Twitter, Facebook and Youtube.
About Aaliyah Ca Pelle Choice
- He likes white and black in color.
- They like to travel.
- They like to shop.
- This is for selfie lovers.
- They like dogs very much.
- He likes clothes from big brands like Calvin Klein, Louis Vuitton, Tommy Hilfiger, and Levi Strauss.
- He likes gadgets like Smartphone, Digital Camera, and the Smart Watch.
- They like to eat non-vegetarian food.
About Aaliyah Ca Pelle
- Aaliyah Ca Pelle is an American Actress.
- Aaliyah Ca Pelle started her career in 2009 at the age of just 24.
- Aaliyah Ca Pelle lives in United Kingdom.
- According to 2026, the age of Aaliyah Ca Pelle has become 33 years.
- Aaliyah Ca Pelle height is 1.65 meters.
- The net worth of Aaliyah Ca Pelle is around $5 Million USD.
About FAQ
Q. Aaliyah Ca Pelle Age?
Ans. Aaliyah Ca Pelle age has become 41 years as of 2026.
Q. Aaliyah Ca Pelle Height?
Ans. The height of Aaliyah Ca Pelle is 1.65 meters.
Q. Aaliyah Ca Pelle Ethnicity/Descent?
Ans. Aaliyah Ca Pelle belongs to the Caucasian (Descent) Ethnicity.
Q. Aaliyah Ca Pelle Net Worth?
Ans. The net worth of Aaliyah Ca Pelle is around $5 Million USD.
Q. Aaliyah Ca Pelle Boyfriend?
Ans. Not about detail Aaliyah Ca Pelle boyfriend.
Q. Who is Aaliyah Ca Pelle husband?
Ans. Aaliyah Ca Pelle is not married yet.
Q. How did Aaliyah Ca Pelle became famous?
Ans. Aaliyah Ca Pelle is an American Actress. That’s why she is very popular.
Conclusion
We expect. All of you visitors must have got complete information about Aaliyah Ca Pelle. If you guys have any doubts. So you can tell us by commenting. If you guys liked this article. So do share it with your friends.
Note: This information has been collected by doing in-depth research on various websites and social media platforms. If any type of error is found in this information. So tell us by commenting.
Visit Website
